İtalya’nın Milano kentinde 2014 yılında Salvi Cavi ismiyle satın aldıkları ve son 2 yıldır Borsan Cavi ismiyle özel tasarım kablo üretimi yaptıkları fabrikayı Samsun’a taşıyacaklarını belirten Adnan Ölmez, bu kararın Türkiye ve Samsun için çok büyük önem taşıdığını, bunun kendileri için stratejik bir yatırım olduğunu söyledi. Montajına başlanan ve yıl sonuna doğru üretime başlayacak olan Borsan Cavi özel tasarımlı kablo fabrikasının Samsun’a taşınmasının amacı maliyeti düşürüp, Avrupa pazarını büyütmek.

“Türkiye için müjdeli bir haber”

Borsan Kablo’nun son yıllarda önemli yatırımlara imza attığını belirten Ölmez, “Bakır kablo ve alüminyum kablo üretimi konusunda ciddi yatırımlar yaptık. Geçen yıl Türkiye’nin en büyük kapasiteli ikinci alüminyum kablo fabrikasını Gebze’den Samsun’a taşıdık. Borsan Kablo, gerek alüminyum, gerek bakır kablo üretimi konusunda Türkiye’nin önemli üreticilerinden biri konumuna geldi. Tabii sadece Türkiye ile sınırlı değiliz. Borsan Kablo 70 ülkeye kablo ihraç eden bir marka. Fakat Avrupa’ya hak ettiğimiz fiyatlarda mal satamama problemini Türkiye’deki tüm üreticiler gibi biz de yaşadık. Bunu aşmak için çeşitli çalışmalar yaptık. Bu kapsamda İtalya’nın Milano kentinde Avrupa’nın çok önemli bir üreticisi olan fabrikayı İtalyan ortağımızla satın aldık. 3 yıl orada üretim yaptık. Bu fabrikayı alış amacımız; hem global bir üretici kimliğine hem de daha teknolojik ve özel tasarımlı kabloları üretebilme imkanına sahip olabilmekti. 2016 yılı sonunda İtalya’daki fabrikamızın üretim hatlarını Türkiye’ye taşıma kararı verdik. Laboratuvar, satış ekipleri, depo gibi bölümlerimiz orada kalacak. İtalyan kimliğimizle Avrupa’ya mal satmaya devam edeceğiz.

İtalya hükümeti ve sendikalar bizi bırakmak istemediler. Doğru bir karar verdik ama taşıma konusunda İtalya hükümeti, yerel yönetimler ve sendikalar ile ciddi sıkıntılar yaşadık. Bunun sebebi de hem teknolojiyi hem de işgücünü kaybetmek istemediler. Şükrolsun bu sıkıntıları aştık. Şu anda bütün üretim hatları Türkiye’ye nakledildi ve montaj çalışmalarına başladık. Bu, Samsun ve Türkiye için müjdeli bir haber. Çünkü dünyada stratejik kablo üretimi yapan uzay sanayisine, havacılık sanayisine, yüksek teknoloji gerektiren makine sanayisine özel kablolar üreten bir fabrikayı Türkiye’ye taşımış oluyoruz. İstihdam açısından da önemli bir durum ama daha önemlisi özel tasarımlı ürünlerin Türkiye’de yapılarak ihraç edilmesi. Bu kabloların standardı yok. Türkiye’de bunu yapan başka bir fabrika yok. Türkiye’de ilk ve tek olarak bu adımı biz atıyoruz. Biz önce İtalya’da bir fabrika alarak Borsan Kablo’yu Avrupa’nın en stratejik noktalarına ulaştırdık. Şimdi üretimimizi burada yaparak maliyetleri düşüreceğiz. Üretimimizi artırıp Avrupa’daki pazarımızı büyüteceğiz. Bu bizim için stratejik bir yatırım. Borsan Cavi markasıyla satışlarımıza devam edeceğiz. Üretim burada olacak ve satışlarımızı İtalya üzerinden tüm Avrupa’ya yapacağız” dedi.

habergazetesi.com.tr