borsan kablo fabrikası ve üretim-tesisleri

Tesislerimiz

Borsan, Alüminyum, Zayıf Akım Kablo Fabrikası ve Ar-Ge Merkezimiz

Borsan Kablo bakır işletmesi 17.450 metrekare arsa ve üzerinde tüm katları dahil 19.500 metrekare kapalı alanında üretimlerini gerçekleştirmektedir. Döküm kapasitesi 1000 ton, iletken üretimi dahil kablo üretim kapasitesi ise toplamda 1000 tondur. Tesis üretim parkında; kaba ve ince tel çekme, ince ve kalın tel büküm, izolasyon, izolasyon büküm, kılıflama, zırhlama-bantlama ve paketleme hatlarından oluşmaktadır. Toplamda 3000 çeşitten fazla kablonun üretimi gerçekleştirilmektedir. Alçak gerilim enerji ve tesisat kabloları, özel kablolar ve bakır iletkenler ana ürün gamını oluşturmaktadır. Üretiminin %50’den fazlasını, yurtiçi satışları haricinde, 5 kıtada 93 ülkeye ihraç etmektedir.

17.428 metrekare arsa üzerinde, 40.000 metrekare kapalı alan üzerinde, zemin katta Alüminyum kablo üretim süreçlerini gerçekleştirmektedir. Filmaşin döküm kapasitesi 1700 ton ve iletken dahil kablo üretim kapasitesi 1250 tondur. Tesis üretim parkı; tel çekme, ince ve kalın tel büküm, izolasyon, kürleme ve tavlama, izole damar büküm, kılıflama, bantlama ve paketleme hatlarından oluşmaktadır. Alüminyum iletkenli alçak gerilim güç kabloları (PVC, XLPE), Askı telli havai hat kabloları, Alüminyum iletkenler ana ürün gamını oluşturmaktadır. Üretiminin %70’den fazlasını 5 kıtada 93 ülkeye ihraç etmektedir.

Aynı binanın 2 ve 3. katlarında, Zayıf Akım Kablo Üretim Tesisi ve Borled Aydınlatma Ürünleri Üretim İşletmesi de bulunmaktadır.

Borsan Zayıf Akım Kablo İşletmesi, özel tasarım kablo üretiminin gerçekleştirmesi amacıyla, sektöre 2015 yılında giriş sağlamıştır. Avrupa pazarındaki gücünü pekiştirmek, ihracat odaklı istihdam sağlamak ve üretim gamını genişletmek suretiyle, operasyonel verimliliğini ve hacmini artırmak hedefinde, global ölçekli ve stratejik bir yatırım hamlesi gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda, İtalya’nın, Milano kentindeki en köklü zayıf akım kablo üreticilerinden Salvi Cavi’nin, çok kapsamlı olarak fizibilite edilmesi sonucunda, satın alınması sağlanmıştır. Sonrasında, tesisin tüm üretim hatları ve tecrübesi ile, 2017’de Türkiye’ye taşınması ile Borsan Cavi markası Borsan Kablo’nun üretim tesisleri arasında yerini almıştır. Borsan Cavi;  İtalya’da yarım asırlık kablo üretim geçmişine sahip olup, ayrıca 8.000 adetin üzerinde kablo üretimini gerçekleştirmiş ve derin bir teknik altyapı ile sürecin bilgisine sahiptir. Birçok özel hammadde çeşidini işleme kabiliyeti ile Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) de dahil olmak üzere 180’den fazla devlet alt yapısı ve OEM üreticisinin onaylı tedarikçisidir. Toplamda 120 ton kablo üretim kapasitesi bulunan Borsan Zayıf Akım tesisi, üretimlerinin büyük bölümünü ihracata yöneltmektedir.

10.000 metre karelik kapalı alanda üretim ve ürün tasarımları yapan Borled Aydınlatma Ürünleri Üretim İşletmesi, plastik üretim hatlarında 1.650.000 adet, saç metal üretim hatlarında 1.050.000 adet, montaj ve paketleme hatlarında ise 600.000 adet aylık kapasiteye sahiptir.

Üretim kimliği, yüksek teknolojiye sahip üretim ekipmanları, laboratuvarı ve kalite yönetimini destekleyen test alanları ve başta İstanbul Ataşehir’de bulunan yurtiçi/yurtdışı satış ve pazarlama departmanları, paydaşlarının ihtiyaç duyacağı tüm gereksinimleri karşılamaktadır.

2000 metrekare kapalı alanda, tam otomasyonlu 2 adet üretim hattından oluşmaktadır ve aylık 1200 ton PVC granül üretim kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda, Borsan Kablo’nun tüm işletmelerinin de tedarikçisi konumunda olup, kabloda kullanılan PVC hammadde ihtiyacını karşılamaktadır.