Borsan Arge

Teknoloji geliştirme bölgeleri ile Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde yürütülen projelerin sonunda ortaya konan yeni teknoloji ve çıktıların kamuoyuyla paylaşılması ve başarılı merkezlere ödül verilmesi amacıyla 7’nci Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreni yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ödül törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra Bakan yardımcıları Mehmet Fatih Kacır, Çetin Ali Dönmez, Hasan Büyükdede, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Adem Şahin, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan ile Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin önemli aktörleri katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 29 Kasım 2018 tarihinde tescil edilen BORSAN Ar-Ge Merkezi, Samsun ilinin toplamda üçüncü, kablo ve aydınlatma sektöründe ise ilk Ar-Ge Merkezi olma özelliği taşımaktadır.

Yaklaşık 350 metrekare alanda kurulu bulunan ve Karadeniz’in en büyük Aydınlatma Laboratuvarının yanı sıra, Yangın test Laboratuvarı, Metal ve Polimer Laboratuvarı gibi bölümlerde özel ekipman, cihazlar ve test programlarının kullanıldığı BORSAN Ar-Ge Merkezi’nde, 19 Ar-Ge mühendisi ve araştırmacı personel görev yapmaktadır.

Bu vesileyle Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreninde, BORSAN Ar-Ge merkezimizin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil edilmiş olan ve 5746 sayılı araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ve kanun kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetlerden yararlanmak üzere belgesini almış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Borsan, daha yüksek rekabet gücü, yeni pazarlar, ulusal ve uluslararası pazardan daha yüksek pay almak hedefiyle teknolojik temeli ve katma değeri yüksek yeni ürünler tasarlamak ve üretmek hedefiyle, yeni ürün geliştirme ve proses geliştirme faaliyetlerine odaklanmaktadır.

Borsan, sektördeki rekabet gücünün ve mevcut pazarlardaki varlığının sürekliliğinin sağlanmasının yanında yeni pazarlarda da marka bilinirliğin sağlanması için yüksek teknolojili ve düşük maliyetli üretimi yaygınlaştırıyor. Ar-Ge Merkezinden başlayacak olan Mühendislik Değişimi Yönetimi Sürecini devreye alarak, bu süreç ile yapılacak her bir çalışma Ar-Ge Merkezi projesi olarak hazırlanacak ve sunulacak. İlgili proje çalışmalarından ulusal ve uluslararası bilimsel etkinliklerde bildiri-makale-yayın yapılacaktır.

Borsan’ın Ar-Ge / İnovasyon projeleri aralıksız sürmekle birlikte prototip üretimleri ve testler tamamlandıktan sonra Avrupa başta olmak üzere dünyada birçok ülkeye satış yapmayı hedefliyor.

    Borsan Arge