Türkiye’nin önde gelen yerli sermayeli sanayi kuruluşu Borsan, bünyesinde kurduğu Ar-Ge Merkezi’ni resmen faaliyete geçirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tescilli Borsan Ar-Ge Merkezi, teknolojik temelli ve katma değeri yüksek yeni ürün tasarımı, geliştirmesi ve üretimi konularına odaklanacak.

Borsan Ar-Ge Merkezi Bakanlık Tarafından Onaylandı

Türk sanayisinin yerli sermayeli öncü kuruluşu BORSAN bünyesinde hayata geçen Ar-Ge Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 29 Kasım 2018 tarihinde tescil edildi. Şirketin alüminyum iletkenli kablo üretim tesisi bünyesinde, yaklaşık 350 metrekare alanda kurulu BORSAN Ar-Ge Merkezi, Samsun ilinin kablo ve aydınlatma sektöründe ilk, toplamda ise 3. Ar-Ge Merkezi olma özelliği taşıyor.

Yangın test Laboratuvarı, Aydınlatma Laboratuvarı, Metal ve Polimer Laboratuvarı gibi bölümlerde, özel ekipman, cihazlar ve test programlarının kullanıldığı BORSAN Ar-Ge Merkezi’nde, 19 Ar-Ge mühendisi ve araştırmacı personel görev yapıyor.

Borsan Ar-Ge Merkezi

Borsan’ın, rekabetçi gücünü daha da ileriye taşımayı, ithal ikamesi sağlamayı ve katma değerli ürünlerle ülkemiz ekonomisine katkılarını artırmayı hedeflediğini dile getiren Borsan Grup CEO’su Mehmet Arbek Akay, “Ar-Ge Merkezimiz, daha yüksek rekabet gücü, yeni pazarlar, ulusal ve uluslararası pazardan daha yüksek pay almak hedefiyle teknolojik temeli ve katma değeri yüksek yeni ürünler tasarlamak ve üretmek hedefiyle, yeni ürün geliştirme ve proses geliştirme faaliyetlerine odaklanacak. Bunun yanı sıra, Borsan’ın Samsun’da öteden beri aktif olduğu üniversite-sanayi iş birliğini artırmayı, akademik bilgilerin sanayideki saha uygulamaları ve ürün sonuçlarına katma değer yaratmasını sağlamayı ve üniversite akademisyenlerinin saha ve teknoloji ile ilgili bilgi ve tecrübelerini güncelleştirip, zenginleştirmeyi de amaçlıyoruz” dedi.

Borsan Ar-Ge Merkezi

Akay, Ar-Ge Merkezi hedefleri arasında, Borsan’ın rekabet gücünün sürekliliğine katkı sağlayacak şekilde, kalite artırıcı, maliyet düşürücü ve ürün teslimat sürelerini kısaltıcı çalışmalar yapılacağını da sözlerine ekledi.

Merkezin, güçlü mühendislik yetenekleri ve teknik ekipman parkı ile, kısa süre içerisinde nitelikli çalışmalar ortaya koyduğunu belirten Borsan Ar-Ge Direktörü Dr. Koray Turbalıoğlu da, “Tescil sürecimiz devam ederken, merkezimizde çalışmalarımızı da sürdürdük. Şu an merkezimizde, aydınlatma ürünlerine yönelik 2, kablo ürünlerine yönelik de 5 projemiz yürüyor. Bu projelerimizden bir Tübitak Projesi ve bir de Ticaret Bakanlığı’nın Yeni Ürün ve Tasarım Projesi hazırlanmış ve başvurusu yapılmış durumda. Bu çalışmalarımız artan bir ivme ile sürecek. Öte yandan, üniversitelerin son sınıf ve lisansüstü programlarına destek olarak faaliyet konumuzda uzman, yaratıcı ve yenilikçiliğe nitelikli personel yetiştirilmesini sağlama amacımız doğrultusunda çalışmalarımıza da devam ediyoruz” şeklinde konuştu.