Borsan Grubun en köklü firması olan Borsan Kablo 31. yılında da yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, 35 bin metrekare kapalı alan üzerine yeni fabrika inşaatına başladıklarını, 2016 yılında farklı kablo ve ledli aydınlatma ürünleri üretimine geçeceklerini söyledi.

Borsan Grubun en köklü firması ve amiral gemisi olan Borsan Kablo 31. yılında da yatırımlarını aralıksız sürdürüyor.  İhracat ve iç pazarda büyüme rekoru kırarak, geçmiş yıllardaki başarılarını sürdüren Borsan Kablo, Samsun’da 35 bin metrekare kapalı alan üzerine yeni bir fabrika kurmak için inşaat çalışmalarını devam ettiriyor.

YENİ FABRİKA 2016’DA HİZMETTE

Samsun’daki fabrikalarında bakır, Gebze’deki fabrikasında ise alüminyum kablo üreten Borsan Kablo, bu yıl içinde de 35 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacak yeni bir fabrikanın inşaatına başladı. Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, 2016’nın ilk aylarında yapımı tamamlanacak fabrikada, farklı kablo çeşitleriyle ledli aydınlatma ürünlerinin üretimine geçileceğini açıkladı. Ölmez, Borsan’ın Türkiye’de üç ayrı dalda aynı marka altında üretim yapabilen tek firma olduğunu belirterek şunları söyledi: “Borsan, Türkiye’nin en büyük kablo üreticilerinden biri olmakla beraber, aydınlatma ürünleri, tesisat malzemeleri ve grup priz üretimini de kendi fabrikalarında entegre bir şekilde gerçekleştirmektedir. Borsan, aylık 1.200 ton bakır ergitme kapasitesi1000 ton bakır tel işleme kapasitesi ile bakır ile bakır tel ve PVC granül üretimini Samsun’da bulunan 30.000 metrekare kapalı alana sahip fabrikasında gerçekleştirmektedir. Borsan, aylık 2.000 ton alüminyum ergitme kapasitesi ile alüminyum iletkenli yeraltı enerji kabloları, izolasyonlu ve izolasyonsuz havai hat kabloları, tam alüminyum iletkenleri, çelik özlü alüminyum iletkenleri, alüminyum tel ve PVC üretimini Samsun’da bulunan 16.000 metrekare kapalı 14.000 metrekare açık alana sahip fabrikasında gerçekleştirmektedir. Borsan, Samsun’da 35 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacak yeni bir fabrika inşaatına başlamış bulunmaktadır. 2016 yılının ilk aylarında yapımı tamamlanacak fabrikada farklı kablo çeşitleri, orta gelim kabloları ve ledli aydınlatma ürünlerinin üretimi gerçekleştirilecektir.”

REKOR BÜYÜME

Geçen yıl alüminyum kablo üretimine de geçen Borsan, ihracatta ve iç pazarda yüzde 90 büyüme gerçekleştirdi. Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, bakır kablonun yanında geçen yıl alüminyum kablo üretimine de başladıklarını ve yaptıkları büyük yatırımların, ihracatta ve iç pazarda verimliliğe yansıdığını da hatırlattı. 2014 yılı verileriyle yüzde 90 büyüme gerçekleştirdiklerini anlatan Adnan Ölmez, TİM’in ilk 1000 büyük ihracatçı sıralamasında 266. sıraya, İTO’nun Türkiye’nin ilk 500 sanayicisi arasında da 546. sıradan 366. sıraya yükseldiklerini söyledi.

8 ÜLKEDE PAZAR LİDERİ

Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, 1984 yılında küçük bir atölyede başlayan üretim sürecinin bugün 4 kıtada 65 ülkeye ihracat yapan önemli bir markaya dönüştüğü belirterek, şunları söyledi: “Borsan, ihracat yaptığı 65 ülkeden 8’inde kendi ürettiği ürünler alanında aynı zamanda da pazar lideridir. Daha fazla üretime yatırım yapıp, daha fazla ihracat çalışmalarına ağırlık verirken, aslında en önemli yatırımı Borsan markasına yaptık.”

Türkiye’nin en büyük handikaplarından birinin marka değeri bulunmayan ve buna paralel katma değeri düşük ürün üretmek olduğunu belirten Adnan Ölmez, “Biz üretim artışı ve teknolojiye yatırım yaparken, aynı zamanda öncelikle de markalaşmaya büyük özen gösterdik. Bunun sonucunda geldiğimiz noktada Borsan, ihracat yaptığı 65 ülkede saygın bir marka olmuştur. Şu anda 8 ülkede pazar lideri olan Borsan Kablo’nun önümüzdeki dönemde en önemli hedeflerinden biri bu sayıyı 15 ülkeye çıkarmaktır” dedi.

GLOBAL ÜRETİCİ

Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, 31 yılı geride bırakan Borsan Kablo’nun sektöründe global üretici olma hedefine, Gebze’deki Yılka Fabrikası’nın ardından İtalya’da teknolojik çok özel kablo üreten fabrika satın alarak ulaştığını söyledi. Avrupa ve Amerika’daki ‘NİŞ Pazar’ diye nitelendirilen uzay, silah ve robot sanayi  gibi pazarlara, girmek için çaba sarf ettiklerini belirten Ölmez, “İki yıldan beri, NİŞ Pazarı için teknolojik çok özel kabloların üretim merkezi durumundaki İtalya’da bir fabrika alma çalışmalarımız devam ediyordu. Nihayet yaptığımız uzun çalışmalar sonucunda hedefimize ulaştık. İtalya’da teknolojik çok özel kablo üretimi yapan 75 yıllık firmayı satın alarak sektöre sağlıklı bir giriş yaptık. 75 yıllık bir geçmişi olan, çok büyük bir ‘know how’a sahip  ve son teknolojiyle üretim yapan bu fabrika ile sektörümüzde global bir üretici konumuna geldik” diye konuştu.

BORSAN GRUP 15 ŞİRKET

Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Borsan Grup ve bünyesindeki şirketler grubuyla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: “1984 yılında Borsan elektriğin kurulması ile temelleri atılan Borsan Grup bu gün, birbirinden farklı sektörlerde 15 şirket ile 2000 ’den fazla personeli istihdam etmektedir.  Borsan ve Yılka markalarıyla, bakır ve alüminyum iletkenli enerji kabloları, aydınlatma ve tesisat malzemeleri üretmekte olan grubumuz, inşaat sektöründe Borkonut inşaat ile; mimarisi ve tasarımları kendisine ait projelerle konut ve modern iş merkezleri inşa etmektedir. Mobilya sektöründe Borpanel ile; kalite ve estetiği ustalıkla birleştiren tasarımlarla mutfak, banyo, kapı ve panel üretmektedir. Bünyesinde bulunan medya zinciri; gazete, tv, radyo, dergi ve ajansıyla Türkiye’nin en büyük bölgesel medya gruplarından biridir. Borsan Grup, bölgenin en büyük ve en kapsamlı hastanesi olan Samsun Medicana Hastanesi ile sağlık alanında da büyük yatırımlara imza atmıştır. Samsun Serbest Bölge işletmeciliği de grubumuzun iştirakleri arasında yer almaktadır. Türkiye’deki yatırımlarının yanı sıra yurt dışında da yatırımlarına hız veren Borsan Grup, Kırgızistan’da Borsan Construction ve Ukrayna’da Borsan-Ukrayna şirketleri ile faaliyet göstermektedir.”